Jesteśmy wspólnotą światową

Opublikowano w Życie wspólnoty

Spotkanie w Otwocku i relacja delegatów ze spotkania światowej wspólnoty w Argentynie prowadzi do kilku refleksji. Po pierwsze właśnie takiej iż każda wspólnota WZCh należy do wspólnoty światowej, że występujemy jako jedność duchowa i organizacyjna. Tym co nas spaja jest Ignacjański charyzmat, wspólne rozumienie rzeczywistości jako spotkania z Bogiem który wciąż działa w naszym życiu co wymaga rozeznawania duchowego. Dynamizm wspólnoty podkreślany przez adaptację do zmian i otwartości na poruszenia ducha to istotny dar dla Świata i ludzi. Przeznaczeni do niczego ale gotowi na wszystko to nadzwyczajna synteza właśnie tego stanu rzeczy. 

 

Spotkanie w Argentynie przebiegało w sposób który jest charakterystyczny dla naszej wspólnoty. Opierało się na rozeznawaniu.  Główne pytania które sobie stawiano to: do czego wspólnota jest szczególnie dzisiaj posłana? Na jakiej pracy skoncentrować się najbardziej mając na uwadze stałe obszary zainteresowania WŻCH czyli ubóstwo, wykluczenie, pogranicze kościoła? Te dość ogólne wskazówki udało się sprecyzować w kilka punktów: 

  • pogłębienie tożsamości
  • dzielenie się darem duchowości z innymi
  • wezwani by iść naprzód i budować z Chrystusem. Być z innymi a nie dla innych.

 

Po pierwsze bycie we wspólnocie jest drogą która przysparza doświadczeń. Także zgromadzenie było takim doświadczeniem wspólnej drogi. Właśnie taki obraz powinien być w naszych sercach - nastawienia na doświadczenie którym można dzielić się z innymi i do niego zachęcać. Nie bądź zamknięty tylko w swoich wyobrażeniach -  wyjdź do świata w którym jest Chrystus i  podążaj jego śladami. To jest trudne i niemal na pewno wiąże się z cierpieniem ale pamiętaj, że naśladowanie Chrystusa czyli poszukiwanie osobistego sensu cierpienia to także składnik naszego życia.

 

Na tym samym zgromadzeniu wybrano także władze wspólnoty światowej: Zostali nimi: Prezydent - Denis Dobbelstein (Belgia)  i V-ce prezydent Anne-marie Brennan (USA). Zgromadzenie odwiedzili także goście: Generał zakonu Jezuitów o. Arturo Sosa którego całe przemówienie można przeczytać tutaj. (Do Polski zawita 16 maja 2019 - będzie się można z nim spotkać w Warszawie w formule otwartego spotkania.